Krem z żółtej cukinii na ostro | Zucchini Soup

Czasem sama zadziwiam się bogactwem smaku warzyw i owoców które beztrosko leżą na naszych polskich straganach. Przyzwyczajeni do ich widoku jesteśmy ślepi na niesamowite możliwości kulinarne jakie dają nam w kuchni dlatego warto czasem ruszyć głową i zastanowić się głębiej nad tym jaki potencjał drzemie w zwykłym – wydawałoby się na pierwszy rzut oka – ziemniaku.

Nasza dzisiejsza baza jaką jest żółta cukinia nieznacznie różni się od swojej zielonej kuzynki. Z „kulinarnego” punktu widzenia bywa nieco delikatniejsza w smaku a jej skórka może się szybciej rozgotowywać. Obie posiadają bardzo mało kalorii – jedynie 16 w 100 gramach – i są bogate w potas, wapń, magnez oraz witaminy A, B1, B2, PP czy C. Cukinia to także jedno z niewielu warzyw, w których nie odkładają się metale ciężkie, jest świetnym składnikiem diety oczyszczającej i z dużą pomocą odkwasza organizm. Chwytacie więc za swe cukinie i do dzieła!

img_201610286_111249

img_201610286_110913

Składniki

1 kg żółtej cukinii (sam miąższ, bez skóry i pestek)
6 średnich ziemniaków
żółta pasta curry i łyżka wędzona papryka (po łyżce)
papryczka piri piri
skórka otarta z 1/2 cytryny oraz odrobinę startego korzenia imbiru
oliwa z oliwek
1/2 litra bulionu warzywnego
sól, pieprz, siemię lniane, słonecznik

Ingredients

1 kilo zucchinis, chopped
6 potatoes, peeled and diced
yellow curry paste
1 piri piri
lemon zest from 1/2 lemon
a little bit of ginger
olive oil
2 cups vegetable broth
ground white pepper, soy sauce, sunflower seeds

img_201610286_111140

Przepis

Cu­ki­nię i ziem­nia­ki należy obrać i po­kro­ić w kost­kę. Roz­grzać w garnku kilka łyżek oliwy i dodać warzywa, podsmażyć wraz z pa­prycz­ką chili, imbirem, papryką wędzoną i pastą curry. Po kwadransie do garn­ka należy wlać bu­lion i go­to­wać ok. 10 minut. Kiedy wa­rzy­wa będą mięk­kie wystarczy zblen­do­wać wszyst­ko na gład­ki krem, do­pra­wić do smaku so­kiem z cy­try­ny, solą oraz czar­nym pie­przem. Danie po­da­wać najlepiej ob­sy­pa­ne ziarnami, pestkami, pudrem paprykowym czy dowolną zieleniną. Smacznego.

Recipe

In a large frying pan add olive oil, potato, zucchini, rest of our ingredients and cook for 5 minutes. Reduce heat and simmer about 15 minutes. When cooked, puree in food processor or blender in batches. Return to cooking pot, add broth. Garnish with dill weed annd seeds. Soup may be served hot or chilled.

img_20160915_160759

img_201610286_111353