Pączkowe racuszki z sałatką owocową i ciepłym sosem śmietankowo-orzechowym

Bon Appétit. Łatwe jak budowa cepa placki, których nie da się tak łatwo spierdaczyć. Jedyne, czego musicie się nauczyć to ogarniania temperatury oleju i nie powinno być ofiar w ludziach. Same racuszki smakują jak połączenie typowego przedstawiciela tego gatunku z… pączkiem. Ale nie są tak pracochłonne. Ja lubię je jeść z ketchupem, ale to ja. Wam natomiast polecam wersję z cieplutkim sosem śmietankowo-orzechowym. A jak nie gra Wam jeszcze w duszy wiosna, to zamiast orzeźwiających owoców dodajcie sobie usmażonych śliwek. O!

1644837678131

Składniki

300 g mąki pszennej
drożdże suszone 7g
4 łyżki brązowego cukru
dwie szczypty soli soli
300 ml ciepłego mleka
2 jajka
olej do smażenia (dużo)

2 pomarańcze
gruszka
śliwka
10 zielonych winogron
miód do smaku
łyżka soku z cytryny

150 ml mleka owsianego
50 ml śmietanki 30 proc.
30 g masła niesolonego
1/2 łyżeczki soli
miód do smaku
3 kopiaste łyżki masła orzechowego 100 proc. orzechów, crunchy
40g obranych orzechów włoskich
żółtko

1644837678142

Przepis

Mąkę wrzuć do miski, dodaj drożdże, cukier, sól, ciepłe mleko i jajka i wyrabiaj krótko do połączenia składników. Odstaw w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (na około 40 minut). Ciasto powinno być luźne, ciągnące się.

Owoce można teraz pokroić drobno, skropić sokiem i miodem. Wymieszaj i odstaw w chłodne miejsce.

Na patelni upraż pokrojone orzechy. Odstaw.

W garnuszku rozgrzej mleko z masłem i śmietanką. Dodaj sól i masło orzechowe. Zredukuj. Żółtko jajka wymieszaj trzepaczką z odrobiną sosu i powoli dodawaj do gorącego płynu ciągle mieszając. Po dodaniu żółtka sosu już nie gotujemy. Dodaj na końcu uprażone orzechy, a gdy płyn trochę ostygnie – miód w dowolnej ilości.

Na patelni o grubym dnie porządnie rozgrzej olej. Dużo. Na gorący tłuszcz wykładaj ciasto po łyżce stołowej i smaż z obu stron na złoty kolor.

Uwaga! Jeśli patelnia będzie za mało rozgrzana racuchy nasiąkną tłuszczem, nie urosną, a w środku mogą być surowe. Ciasto w odpowiedniej temperaturze szybko się smaży, więc należy go cały czas pilnować. Płaskie, cienkie placki będą dowodem na niepowodzenie misji.

Usmażone racuchy podawaj z sałatką owocową, polane pysznym sosem.

Dodaj komentarz