Mus z białej i gorzkiej czekolady na domowym biszkopcie | Chocolate Mousse with Homemade Sponge

Dziś bez zbędnych rozczuleń – czekolada w każdej postaci jest najlepsza. Uzależniająca. Namiętnie pyszna. Zadaję Wam 10 pytań odnośnie tego specyfiku. Odpowiedzcie poprawnie na 1 – zafundujcie sobie przysmak na który przepis proponuję Wam poniżej. Odpowiedzcie poprawnie na 10 – przysmak zafunduję Wam sama. Powodzenia!

1. Kto był pierwszym Europejczykiem, który spróbował smaku czekolady?
2. Co w drugiej połowie XVII wieku stworzył kucharz francuski kucharz du Plessis- Praslin?
3. Jaka cywilizacja wykorzystywała kakaowiec jako środek płatniczy i handlowała jego owocami?
4. Kiedy po raz pierwszy pojawiła się czekolada w formie stałej?
5. Ile potrzeba czekolady żeby pokryć dzienne zapotrzebowanie na energię u dorosłego człowieka?
6. Pierwsza oryginalna, polska czekolada pitna powstała w roku…
7. Jaki naród przyrządza zupy i makarony z kakaowym proszkiem?
8. W jakim mieście w Polsce po raz pierwszy przeprowadzano wybory „Miss Czekolady”, przyznano tytuł Królowej Czekolady, Księżniczki oraz Damy Dworu?
9. Jak nazywał się szwajcarski cukiernik który w 1879 r. opracował konszę – zbiornik z mieszadłem miksującym składniki w odpowiedniej temperaturze, dzięki czemu czekolada zyskała aksamitną strukturę, połysk i wyrazisty smak?
10. Który z producentów czekolady już w 1935 roku zatrudniał 1300 pracowników, stworzył dla nich specjalny system socjalny, założył przy zakładzie żłobek, przedszkole i przychodnię?

P.S. Dla ciekawskich – odpowiedzi znajdziecie pod przepisem. 

img_20161128_120930

Składniki (na 4 porcje)

śmietanka 30%, mocno schłodzona: 660 ml
czekolada gorzka 150 g
2 łyżki kakao ekologicznego
czekolada biała 150g
powidła śliwkowe lub porzeczkowe

biszkopt:

4 jaja
4 łyżki oleju
90 g mąki pszennej
szklanka cukru lub ksylolitu
szczypta soli

 

Ingredients

150g good-quality dark chocolate
150g white chocolate
2 Tablespoons cocoa powder
660 ml cold cream plummy
jam

dough:

4 eggs
4 Tablespoons of oil
90g flour
1 cup of sugar a little bit of salt

img_201612336_124201

Przepis

Zaczynamy od ciasta. Białka ubijamy na sztywno z odrobiną soli, dodajemy do nich przesianą mąkę, cukier, olej i żółtka utarte z cukrem. Wylewamy do okrągłej formy i pieczemy w temp. 180 stopni przez ok. 20 minut. Efekt końcowy należy sprawdzić patyczkiem.

Obie czekolady rozpuszczamy w kąpieli wodnej (oczywiście osobno). Kruszymy każdą i wrzucamy do rondelka, do drugiego, większego nalewamy wodę i doprowadzamy do wrzenia. Wkładamy garnuszek z czekoladą do gotującej się wody i mieszamy tak długo aż wszystkie kawałki się roztopią. Musimy pamiętać, aby dno miski nie dotykało powierzchni gotującej się wody. Rozpuszczoną czekoladę studzimy. Śmietanę ubijamy, połowę łączymy z białą czekoladą, drugą połowę z mleczną. Znów ubijamy, ewentualny płyn odlewamy.

Z biszkoptu wykrawamy kółka, układamy je w naczyniach, smarujemy powidłami. Na nie nakładamy biały i ciemny mus. Podajemy schłodzone, opcjonalnie z owocami.

Recipe

Separate the egg whites from the yolks. Place the yolks in a bowl and mix with sugar. In a clean, dry mixing bowl, beat the egg whites with salt on medium to high speed until soft peaks form. Add whites to yolks with sugar, oil and flour. Stir it and bake for 20 minutes.

Place dark chocolate in a heatproof bowl over a pan of gently simmering water but don’t  let the bowl touch the water. Stir it gently until melted. Remove bowl from heat and set aside to cool. Do the same with white chocolate. In a separate bowl, whip cream until thickened but be careful not to over-beat. Mix half of the cream with chocolate mixture, rest - with white chocolate. Stir it.

Now you have to cut out round biscuits. Put them in cups, add jam and mousses. Chill desserts in fridge for at least 1 hour. Top with extra whipped cream or grated chocolate to serve. Enjoy!

 

Odpowiedzi:
1. Krzysztof Kolumb.
2. Pierwsze pralinki.
3. Majów.
4. W 1849 roku.
5. Wystarczy pół kilograma.
6. Około 1859 roku.
7. Włosi.
8. W Krakowie.
9. Rudolf Lindt.
10. Jan Wedel.

Dodaj komentarz