Gruszki zapiekane w białym winie | Pears roasted in white wine

Z pieczonymi gruszkami to rzecz niepojęta bo mimo że są słodkie (jak to z owocami przeważnie bywa) idealnie pasują zarówno do wykwintnych sałatek jak i deserów jedzonych w domowym zaciszu. Osobiście najbardziej lubię je podawać w dwóch wersjach – na poduszce z rukoli, z miodowo-musztardowym sosem, suszonymi pomidorami i dobrym serem z niebieską pleśnią oraz w towarzystwie bitej śmietany, sosu karmelowego, lodów, różnych orzechów i rodzynek. Warto ich wykorzystanie zaplanować wcześniej i upiec od razu większą ilość gruszek które będziecie mogli zużyć do różnych potraw. Tu ogranicza Was jedynie fantazja. Powodzenia.

IMG_20160106_0928Składniki

4 dojrzałe gruszki
1 łyżka masła
2 łyżki płynnego miodu
1/2 szklanki słodkiego, białego wina

gruszki 2

Przepis

Rozgrzewamy piekarnik do ok. 190 stopni Celsjusza. Obieramy gruszki, przepoławiamy i wydrążamy gniazdo. Smarujemy głęboką blaszkę do pieczenia masłem i układamy połówki owoców. Smarujemy miodem i dolewamy wino. Wkładamy do piekarnika i pieczemy przez ok. 20 minut. Po tym czasie wyjmujemy blaszkę, przechylamy tak by powstały sos ściekł w jedno miejsce i używając łyżki polewamy nim gruszki. Znów wkładamy do piekarnika i pieczemy przez ok. 15 minut. To wszystko. Gruszki można podawać na ciepło ze śmietaną albo w sałatce.

IMG_20160106_0938

 Ingredients

4 ripe pears
1 Tbsp. butter
2 Tbsp. honey
1/2 cup sweet dessert white wine

IMG_20160106_0945

Recipe

Preheat the oven to 375°F. Peel pears, halve them and core. Smear the butter over the bottom of baking dish. Set the pear halves cut side down in the dish and drizzle honey over each pear half. Pour in the sweet wine. Roast for about 20 min. Remove the dish from the oven and tilt it so the juices pool in one corner. Baste each pear with some of the juices. Continue to roast for about 15 minutes until the juices cook down and the pears are very tender.

It’s done!

Serve warm with heavy cream to pour over or in salad.

IMG_20160106_0934

 

Dodaj komentarz