Rustykalne ziemniaki Hasselback z kozim serem i gorgonzolą | Hasselback Potatoes with Gorgonzola and Goat Cheese

To, że ziemniaki są moją wielką miłością powtarzam Wam często. Generalnie uwielbiam wszelkie korzenie i bulwiaste warzywa, które nie dość że są bardzo tanie to jeszcze zachwycająco smaczne.  Można je dusić, gotować, piec i zapiekać a nawet jeść na surowo – tak jak na przykład marchewkę która w ramach wiosennego oczyszczania organizmu niedługo  zagości w moim jadłospisie w formie drugiego śniadania i podwieczorku.

Dziś na językach barabola, kompera, grula, perka, swapka, ziymiok a po ludzku – ziemniak! Są pyszne i nie tuczą -  jeden ma ok. 65 kcal. Dodatkowo zawierają sporo witaminy C. A wiecie że przeciętny ziemianin pożera ok. 33 kilogramów ziemniaków rocznie?

Odmiany ziemniaków jadalnych są dzielone są na różne typy o czym warto pamiętać przygotowując konkretną potrawę:

A – sałatkowe
B – polecane do zup, ciast ziemniaczanych, zapiekanek i frytek
C – polecane na purée, pyzy, placki ziemniaczane i na ziemniaki pieczone
D – ziemniaki najniższej klasy, warto ich unikać

Pamiętajcie że pyrki trzymane długo w wodzie tracą witaminy, dlatego lepiej obierać je bezpośrednio przed przygotowaniem, a gotować krótko i w jak najmniejszej ilości wody. Najwięcej witamin gromadzi się pod skórką kartofla, dlatego warto ich nie obierać. Ja polecam te zapiekane w stylu Hasselback.

IMG_20160236_015443
Składniki

4 duże ziemniaki
4 łyżki oliwy
sól i czarny pieprz
ok. 2 plastrów sera koziego i odrobina gorgonzoli

IMG_20160236_125305
Przepis

Najpierw należy nagrzać piekarnik do 220°C. Ziemniaki należy umyć i wyszorować oraz osuszyć (nie obierać). Następnie należy je kroić od góry w cienkie plastry, ale nie do końca tak, by ziemniak trzymał się razem – w plastry grubości 0,3 – 0,5 cm. W dolnej części bulwy plastry powinny pozostać połączone.

Pokrojone ziemniaki należy umieścić pokrojoną stroną do góry w płytkim naczyniu do pieczenia lub w małej brytfance i skropić oliwą, oprószyć solą i pieprzem i piec przez ok. 30 minut w rozgrzanym piekarniku. Po tym czasie powinny się one rozwarstwiać. Takie ziemniaki należy wyjąć z piekarnika i skropić pozostałym tłuszczem, posypać jeszcze trochę solą i pieprzem, a na końcu wsadzić sery między plastry ziemniaka. Wstawić z powrotem do piekarnika i piec jeszcze przez 30 – 40 minut, aż się ładnie przyrumienią. Całkowity czas pieczenia dla średnich bulw to ok. 60 – 70 minut. Należy je podawać miękkie, gorące i chrupiące np. z wiejskim, białym serem i szczypiorem.

IMG_20160236_011031

Ingredients

4 large potatoes
4 tablespoons olive oil
salt
pepper
goat cheese – abut 2 slices and a little bit of Gorgonzola

Recipe

Heat the oven to 420°F with a rack in the lower-middle position. Wash, scrub and dry your potatoes but don’t peel the skins off.

Cut slits in the potatoes stopping just before you cut through so that the slices stay connected at the bottom of the bulbs. Space the slices 1/8-inch to 1/4-inch apart.

Brush the potatoes with oil – including the bottoms. Sprinkle with salt and pepper. Bake 30 minutes. At this point, the layers will start separating. Remove the pan from the oven and brush the potatoes again with fat — make sure some of the fat drips down into the space between the slices. Add there your cheese.

Bake another 30 to 40 minutes until the potatoes are crispy on the edges and easily pieced in the middles with a paring knife. Total baking time is 60 to 70 minutes for average potatoes.  Serve immediately: These potatoes are best straight from the oven while the edges are at their crispiest.

IMG_20160236_125903

Dodaj komentarz