Domowa granola

Cierpię na swoiste kulinarne objawienia. Są one dość nietuzinkowe bo polegają na odkrywaniu smaków i potraw które dla innych są oczywiste. Łapię się na tym, że jako fan kulinarnych eksperymentów często staram się przygotowywać dania odbiegające od standardowych przepisów. Sprawia mi to ogromną radość, a jeszcze lepiej jest wtedy, gdy wybrany przeze mnie smak odpowiada tym, których nim częstuje. Często zapominam jednak przy tym o podstawowych recepturach na takie „kuchenne niezbędniki” jak dzisiejsza granola. Ten przepis jest formą nadrabiania zaległości. Granola to idealna propozycja śniadaniowa, pomysł na kolację lub ratunek gdy najdzie nas ochota na coś słodkiego. Sama nazwa tej pyszności pochodzi od włoskiego zdrobnienia słowa „grano”. Nie wiem czy istnieje jakiś doskonały przepis na granolę bo zazwyczaj każdy przygotowuję ją wedle swojego gustu i zapotrzebowań, jeśli więc najdzie Was ochota na modyfikowanie tego przepisu powinniście to niezwłocznie uczynić.

Granola (2)

Granola (4)

Składniki

1 i 1/2 szklanki płatków owsianych
szklanka dowolnej mieszanki orzechów włoskich, ziemnych, nerkowca, pestek słonecznika, sezamu, migdałów i orzechów brazylijskich itp.
min. 3 łyżki miodu
1/3 szklanki zaparzonej czarnej herbaty
sok z 1/2 cytryny
rodzynki, żurawina, chipsy bananowe, suszone śliwki i morele – wedle gustu
szczypta soli

Granola (7)

Przepis

Piekarnik należy nagrzać do 160 stopni, następnie posiekać niedbale orzechy i pestki i wymieszać z otrębami. Naszą mieszankę zalewamy letnią herbatą z miodem, sokiem z cytryny i solą. Należy pamiętać by miodu i soku nie dodawać do gorącego płynu, gdyż stracą one wszelkie wartości odżywcze. Całość należy wymieszać, równomiernie wyłożyć na blaszce z papierem do pieczenia i wstawić do nagrzanego piekarnika. Mieszankę pieczemy przez 10 minut a następnie mieszamy, po czym znów pieczemy 10 minut. Osobiście powtarzam taki manewr trzy, cztery razy więc czas pieczenia wynosi ok. 30 – 40 minut. Chodzi nam o to by w efekcie końcowym płatki miały złoty kolor. Ostudzone otręby należy posypać rodzynkami, żurawiną i ulubionymi dodatkami po czym przesypać do słoika.

Granola (6)

Ingredients

1 and 1/2 cup oats
1 cup of nuts, sunflower seeds, chopped almonds, pecans, walnuts
1/4 teaspoon salt
1/3 cup of tea
lemon juice from 1/2 lemon
3 tablespoons honey
plus raisins or sweetened dried cranberries

Granola (5)

Recipe

Preheat the oven to 325 degrees F (about 165 degrees C). Combine the oats, seeds and nuts in a large bowl. Stir together with liquide made from salt, honey, juice and tea. Bake in the preheated oven until crispy and toasted, about 20 to max. 40 minutes. Cool and then stir in the raisins or cranberries.

Granola (3)

Dodaj komentarz